Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 6/2009
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Skazani na... sukces   Rafał Sokulski 6

Wydział Leśny ... i co dalej? - to pytanie na które próbowali odpowiedzieć studenci leśnictwa i ich goście podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa. Konferencja odbyła się 2-5 kwietnia w Białowieży.

Nauka pójdzie w las...    8

Problem metod i jakości nauczania w średnich szkołach leśnych był przedmiotem niejednej już dyskusji, również na łamach prasy leśnej.

Mistrzostwa techników leśnych   Redakcja 12

W dniach 27-28 marca 2009 r. w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi odbyły się I Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych. Wygrała drużyna z Tucholi.

Żurawie pod dozorem (4) Kupujemy żuraw - czas na badanie odbiorcze   Ryszard Dąbrowski 14

Na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie żurawia? Autor podaje informacje o elementach, które na pewno będzie kontrolował inspektor z UDT w czasie badania odbiorczego.

KZM - co wiedzieć trzeba   Joanna Jelińska 20

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest, podobnie jak borelioza, chorobą przenoszoną przez kleszcze. Szczególnie narażeni na nią są ludzie pracujący w lesie.

Elmia Wood 2009 - będzie sporo nowości   Joanna Jelińska 24

Organizatorzy międzynarodowych targów leśnych Elmia Wood (3-6 czerwca Jonkoping, Szwecja) nie muszą obawiać się światowego kryzysu gospodarczego. Zainteresowanie targami jest bardzo duże.

Cięcie czopowe w drzewostanach pohuraganowych   Arkadiusz Seliga 26

Przy wyrabianiu drewna pohuraganowego szczególnie niebezpieczną operacją jest powalonych i klinujących się wzajemnie drzew od karp.

Wizyta w OTL Jarocin   Redakcja 28

OTL Jarocin to jeden z największych krajowych producentów sprzętu leśnego. Jedyny w strukturze LP i jedyny o tak dużej gamie wyrobów. Państwowy zakład, który radzi sobie w kapitalizmie. Jak to robi? Zajrzyjmy do jego biurowca i hal, aby się o tym przekonać.

Kiedy płacić firmie doradczej za sporządzenie wniosku?   Redakcja 34

Coraz więcej zuli stara się o dotacje z Unii Europejskiej. Coraz częściej korzystają przy tym z usług firm doradczych, które odpłatnie przygotowują wnioski o dotacje.

Certyfikat dla zula   Joanna Jelińska 34

SmartLogging to katalog zasad certyfikacji opracowany organizację Rainforest Alliance, który stosowano głównie w Stanach Zjednoczonych.

Prowadnice do harwesterów    34

Firma Windsor, założona w 1948 roku w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada), jest jednym z największych producentów prowadnic i łańcuchów tnących do pilarek łańcuchowych i harwesterów najbardziej znanych i popularnych marek (John Deere, Ponsse, Valmet, Sampo).

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (17) Hamulec bezpieczeństwa   Adam Maciak 36

W cyklu poświęconym budowie pilarki zajmiemy się teraz hamulcem bezpieczeństwa. To jeden z elementów konstrukcyjnych poprawiających bezpieczeństwo operatora. Jego zadaniem jest niwelowanie skutków odbicia pilarki.

Sprzęt leśny   Arkadiusz Seliga 39

Nowy symulator harwesterowy; Nietypowa łuparka do drewna; Żelazny koń z żurawiem teleskopowym; Forwardery Ponsse - wersja 10w

Ze świata   Arkadiusz Seliga 40

Niemcy. Harwesterowy pomiar drewna; Szwecja. Firma Gremo kupiła system Besten; Niemcy. Załamanie sprzedaży maszyn leśnych; Chiny. Rynek drewna; Niemcy. Nowy certyfikat usług leśnych; Europa. Modyfikacja formatu StanForD; Niemcy. Firma Preuss niewypłacalna

Stare pilarki - Dolmar C III   Günther Heim 42

Seria C pilarek Dolmar produkowana była od 1930 r. Najdłużej wytwarzany był model CL 105 (od 1937 do 1964 r.). Opisywana pilarka typu C III używana była w jednym z brandenburskich tartaków do przerzynki surowca.

Szukaj
Polecamy