Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 7-8/2009
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Sierpień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7-8/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
LP kontrolują zula   Redakcja 4

Kiedy pracownicy nadleśnictwa mogą kontrolować pracowników zakładu usług leśnych? Jaki zakres mogą mieć te kontrole? Kto może je wykonywać?

Elmia Wood 2009   Rafał Sokulski 6

Pomimo panującego kryzysu, były to największe targi leśne na świecie. Na 150 ha wystawiło się blisko 500 wystawców, 68 tys. m2 zajmowały same stoiska, powierzchnia na której odbywały się pokazy, była prawie trzykrotnie większa. Liczba zwiedzających przekroczyła 46 tys. osób.

Oy Logset Ab   Redakcja 14

Poprosiliśmy polskich dilerów harwesterów i forwarderów o zaprezentowanie oferowanych przez siebie marek. W tym numerze Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie prezentuje markę Logset.

O jedną mygłę więcej   Arkadiusz Seliga 20

ETT (En Trave Till - o jedną mygłę więcej) to nazwa szwedzkiego projektu transportu drewna samochodowymi zestawami o szczególnie dużej długości i masie.

Pracownik pod kontrolą   Michał Zabost 22

Szef firmy ma prawo kontrolować jak pracują jego podwładni, ale decydując się na monitoring, pracodawca musi pamiętać, by nie została naruszona prywatność osób poddawanych inwigilacji.

Problemy austriackich firm   Arkadiusz Seliga 24

Maszyny leśne ostatnio stały, i często jeszcze stoją bez pracy, nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach. Także w Austrii.

Najstarsza firma w branży    25

W ostatnich latach coraz powszechniejsze stają się prace pielęgnacyjno-chirurgiczne przy drzewach starszych. Mało kto wie, że tą tematyką zajmowano się już w latach 70. ubiegłego wieku.

Kiedy opłaca się harwarder?   Arkadiusz Seliga 28

W drzewostanach rębnych o niedużej przeciętnej pierśnicy, położonych blisko drogi wywozowej, harwarder może pracować dużo ekonomiczniej niż zestaw złożony z harwestera i forwardera.

Pakieciarka Fixteri   Rafał Sokulski 28

Gąsienicowa koparka z żurawiem i głowicą ścinkowo-pakietującą sprzęgana z pakieciarką zamontowaną na podwoziu gąsienicowym.

Wypał węgla drzewnego w Bieszczadach   Edward Marszałek, Władysław Kusiak 30

Węglarstwo leśne znane było ludzkości od dawna. Pierwsze źródłowe wiadomości na temat wykorzystania smoły drzewnej odnaleźć można już w Biblii, gdzie wspomniano, że Arka Noego uszczelniana była smołą.

O huculskich drwalach opowieść   Edward Marszałek 32

Bywały czasy, gdy ścinanie drzew w górach było zajęciem iście karkołomnym. Pracy tej podejmowali się tylko silni i najbardziej sprawni mężczyźni. Na terenie Bieszczadów zajmowali się nią zazwyczaj Huculi z niedalekich Gorganów i Czarnohory, którzy wynajmowali się na całą zimę do ścinki.

W parkach narodowych też się tnie...   Tomasz Dębiec 36

...w niektórych - jak Tatrzański, czy Babiogórski - w ostatnich latach nawet bardzo dużo. Stawki są podobne do tych w Lasach Państwowych.

Kontrole - kto, jak, kiedy   Joanna Jelińska 39

7 marca 2009 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będące częścią Pakietu na rzecz przedsiębiorczości, opracowanego pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. To już II etap nowelizacji przepisów gospodarczych.

Efektywny czas pracy operatora, czyli ile czasu tnie, a ile nie   Michał Maksymiak 40

Przedsiębiorcy leśni są ostatnio zainteresowani zakupem wielooperacyjnych maszyn leśnych - harwesterów. Popytem cieszą się szczególnie maszyny średniej klasy, tzw. zrębowo-trzebieżowe.

Podkrzesywanie drzew - w trosce o jakość surowca   Adam Depka Prądzinski 42

Podkrzesywanie wykonuje się w drzewostanach młodych, do ok. 25 roku życia. Po co? By poprawić jakości pozyskiwanego później drewna.

Podkrzesywarki   Adam Depka Prądzinski 46

Przedstawiamy zestawienie podkrzesywarek dostępnych na polskim rynku. Maszyny ułożone są w tabeli według rosnącej mocy silnika. Przegląd opracowaliśmy w oparciu o dane dostarczone przez dystrybutorów oraz informacje pochodzące z materiałów drukowanych i stron internetowych producentów.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (cz. 6) Głowice harwesterowe   Krzysztof Wójcik 48

Zespół tnący, układ pomiarowy i znakujący.

Bowered by hydrogen, czyli zasilany wodorem   Michał Zabost 51

Ciągnik rolniczy New Holland NH2, w którym zamiast tradycyjnego silnika spalinowego zastosowano ogniwa wodorowe, to najbardziej innowacyjne rozwiązanie w technice rolniczej - ogłosiła komisja sędziowska konkursu SIMA Innovation 2009.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (18) System antywibrcyjny   Adam Maciak 52

W poprzednim odcinku omówiłem budowę hamulca bezpieczeństwa pilarki. Teraz zajmę się rozwiązaniami, których zadaniem jest zapobieganie drganiom.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 56

Wielka Brytania, Szkocja. Projekt oddania lasów państwowych w dzierżawę; Niemcy. Pirtek odkrywa las; Niemcy. Leśna nawigacja NavLog; Kanada. 480 mln dolarów straty; Niemcy, Dolna Saksonia. Przedsiębiorcy kontra Lasy; Finlandia. Doktorat dla Einariego Vidgrena

Stare pilarki - La Quick z Paryża   Günther Heim 58

Pilarka La Quick była produkowana w Paryżu, co potwierdza informacja na dobrze zachowanej tabliczce znamionowej.

Szukaj
Polecamy