Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 12/2009
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Spotkanie w Szczecinie   Romuald Roman 4

7 października w RDLP w Szczecinie odbyło się posiedzenie Komisji ds. współpracy LP z firmami leśnymi, w którym uczestniczyli: dyrektor RDLP Witold Koss, pracownicy dyrekcji regionalnej oraz zarząd szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Premiera Vimeka   Rafał Sokulski 6

Wydajny, łatwy w obsłudze i oszczędny - to cechy forwardera Vimek 608, który został zaprezentowany podczas pokazu zorganizowanego przez OTL Jarocin 21 października na terenie Nadleśnictwa Babki.

Picco Duro   Redakcja 6

Stihl wprowadził na rynek pierwszą na świecie niskoprofilową piłę łańcuchową Picco Duro, która według zapewnień firmy - nie ulega szybkiemu stępieniu i jest ostra czterokrotnie dłużej niż standardowe piły łańcuchowe.

Dyrektor w Kamiennej   Rafał Sokulski 10

23 października w siedzibie Nadleśnictwa Kamienna Góra odbyło się spotkanie z dyrektorem RDLP we Wrocławiu Wojciechem Adamczakiem. Wzięło w nim udział ponad 30 przedsiębiorców leśnych z Dolnego Śląska.

Pracujemy we Francji   Tomasz Mróz 14

We Francji ok. 12 mln ha lasów znajduje się w rękach prywatnych właścicieli (stowarzyszonych lub niestowarzyszonych), natomiast 4,7 mln ha podlega Państwowemu Urzędowi Leśnemu, który jest odpowiednikiem naszych Lasów Państwowych. Oprócz tego Francja jest właścicielem 6 mln ha lasów w departamentach zamorskich.

Zalecane stawki w Niemczech   Arkadiusz Seliga 17

Aby przeciwdziałać zaniżaniu cen usług leśnych Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych Dolnej Saksonii (AfL Niedersachsen) regularnie opracowuje tabelę zalecanych stawek za w pełni zmechanizowane pozyskiwanie drewna iglastego (euro/m3 bez VAT-u) opartych na rzetelnej kalkulacji ekonomicznej.

Dozór a przetargi   Ryszard Dąbrowski 18

Jako uzupełnienie cyklu artykułów o dozorze technicznym w lesie zostałem poproszony o odpowiedź na pytanie: Jakich dokumentów dozorowych ma prawo żądać nadleśnictwo od zakładu usług leśnych w składanej przez ten zakład ofercie przetargowej?

Wskazówki dla LP   Redakcja 21

We wrześniu Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych rozesłała do nadleśnictw Wskazówki w zakresie udzielania zamówień na usługi leśne. Dzięki uprzejmości DGLP wskazówki te trafiły również do Drwala - ich nieco skróconą wersję publikujemy poniżej. Pełny tekst dokumentu dostępny jest na naszej stronie internetowej www.drwal.net.pl

Czyszczenia cz. 3 Kolejne zadania czyszczeń   Jan Karczmarski 26

W poprzednim odcinku omówiliśmy trzy podstawowe zadania czyszczeń. Teraz pora na kolejne. Są nimi: zwiększenie stabilności drzewostanu, ukształtowanie właściwej budowy młodnika oraz poprawa formy wzrostu drzewek

Jak ograniczyć zagrożenie odbiciem pilarki?   Jerzy Więsik, Ryszard Dąbrowski 28

Szczególną cechą przenośnej pilarki łańcuchowej jest możliwość wystąpienia odbicia, tj. gwałtownego ruchu, skierowanego najczęściej ku operatorowi.

Zdalnie sterowany miniharwarder   Rafał Sokulski 32

Harveri D to fiński harwarder trzebieżowy, który nie ma kabiny i jest zdalnie sterowany.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (10) Kabiny harwesterów   Arkadiusz Gendek 34

Kabina jest miejscem, gdzie operator spędza prawie całą zmianę roboczą. W zależności od systemu pracy i długości zmiany może to być nawet 10 godzin dziennie. Ważne jest zatem, żeby zapewniała ona odpowiednie warunki i komfort pracy.

Pilarki wysięgnikowe (3) Elementy robocze wykaszarek i wycinarek   Adam Maciak 37

W poprzednich odcinkach omówiłem ogólną budowę pilarek wysięgnikowych. Teraz zajmę się elementami roboczymi najpopularniejszych maszyn wysięgnikowych - wycinarek i wykaszarek.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 40

Europa. Rośnie zużycie peletu; Rosja. Odroczenie podwyżki ceł; Niemcy. Spadek pozyskania drewna; Finlandia. Ponsse na minusie; Szwecja. Husqvarna zwalnia; Niemcy. Inwestycja Stihla; Finlandia. Cargotec sprzedaje żurawie leśne; Niemcy. Następczyni firmy Preuss; Europa. Europa i projekt CeFCo

Stare pilarki - Dwuoosobowa pilarka spalinowa NSU-Ural   Günther Heim 42
Prezentowany w tym odcinku model dwuosobowej pilarki spalinowej NSU-Ural został odremontowany przez Ralfa Schneidera, miłośnika starych pilarek i pracownika firmy Thuringer Handels-GmbH.
Szukaj
Polecamy