Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 1/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
SPL u ministra   Romuald Roman 4

10 grudnia 2009 r. w Warszawie odbyło się spotkanie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z kierownictwem Lasów Państwowych.

Zul z Katowic   Tomasz Dębiec 14

Pierwsze, co się rzuca w oczy na Śląsku, to niewielkie rozmiary drzew. Żeby wyrobić określoną masę, trzeba się napracować. Miąższość przeciętnej tartaczki to zaledwie jakieś 0,4 kubika.

Palikować czy nie?    16

Do redakcji Drwala przyszedł list, w którym Czytelnik pyta o aktualne normy dotyczące układania stosów. Treść listu publikujemy poniżej (wytłuszczenia od redakcji).

Wokół zasad sprzedaży drewna na 2010 r. Pół na pół   Joanna Jelińska 20

14 października 2009 r. Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podpisał rozporządzenie o zasadach sprzedaży drewna na 2010 r. Redakcja Drwala dostała oficjalny komunikat w tej sprawie, podpisany przez rzecznik prasową LP Annę Malinowską.

Pilarką czy dłutem? - czyli o rzeźbieniu w drewnie   Katarzyna Giełda 22

Już niemal na każdych targach leśnych można zetknąć się z nową formą reklamy pilarek. Przy każdym większym stoisku z tym sprzętem ktoś rzeźbi z zapałem - oczywiście pilarką prezentowanej firmy - nieraz nawet trzymetrowej wysokości cuda!

Schrony zrębowe   Adam Depka Prądzinski 24

Zgodnie z obowiązującą w polskich lasach instrukcją bhp, przy powierzchni roboczej, na której planuje się prace przez okres dłuższy niż dwa dni w okresie zimowym (pięć dni w pozostałym), należy zapewnić robotnikom możliwość korzystania ze schronu, który zimą jest ogrzewany.

Czyszczenia cz. 4 Zasady i metody czyszczeń   Jan Karczmarski 25

W tym odcinku autor przedstawia zasady i metody prowadzenia czyszczeń wczesnych i późnych.

Piłołuparki do drewna opałowego   Arkadiusz Seliga 28

Od 2007 r. niemiecki ośrodek rozwojowo-atestacyjny Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) prowadzi testy łuparek. W 2008 r. rozpoczęto tam także atestację piłołuparek. Dotychczas atest KWF otrzymało pięć tego rodzaju maszyn.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (11) Maszyny do pozyskania drewna w Ameryce Północnej   Witold Zychowicz 32

W Ameryce Północnej do pozyskiwania drewna używa się specyficznych maszyn, bardzo rzadko lub wcale nie stosowanych w Europie.

Pilarki wysięgnikowe (4) Technika pracy wykaszarką   Adam Maciak 37

Wykaszarki mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć kosiarką,. Zależnie od grubości i materiału przeznaczonego do koszenia, stosujemy różne narzędzia: głowice z żyłką, głowice z nożami plastykowymi, noże metalowe lub piły tarczowe. O tym jak one wyglądają i kiedy się je stosuje pisałem w poprzednim Drwalu.

Sprzęt leśny   Arkadiusz Seliga 40
Timbear Lightlogg C; Soft Track; Timberlink
Stare pilarki - Dolmar CL   Günther Heim 42

Model CL, produkowany w latach 1938-1965, należał do najbardziej udanych pilarek dwuosobowych firmy Dolmar. Wraz z zakończeniem ich produkcji firma jednocześnie zakończyła wytwarzanie pilarek dwuosobowych.

Szukaj
Polecamy