Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 2/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Badania na boreliozę - obowiązek, czy dobr wola pracodawcy?    4

Zajmujący się leśnictwem inspektor Państwowej Inspekcji Pracy w rozmowie z Drwalem nie był pewien, czy firma zatrudniająca np. robotnika leśnego, ma obowiązek skierowania go na badania w kierunku boreliozy.

Kontrole w Pile    8

N stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile znaleźliśmy zarządzenie dyrektora RDLP z dnia 13 czerwca 2007 r. w sprawie kontroli prac leśnych wykonywanych przez Zakłady Usług Leśnych w zakresie przestrzegania przepisów i zasad BHP oraz wymogów FSC.

Dotacje - aktualne programy i terminy    10

Rok 2010 jest w okresie programowania na lata 2007-2013 rokiem, w którym kończy się większość programów dostępnych dla przedsiębiorstw (w tym przedsiębiorstw leśnych). Dotyczy to dofinansowania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Ciężka praca drwala. Jak jej ulżyć?   Włodzimierz Stempski 18

Podczas lektury Drwala co chwilę trafiamy na informacje o forwarderach, harwesterach, procesorach i innych cudach techniki. Stąd wrażenie, że w Polsce powszechnie stosuje się maszynowe technologie pozyskiwania drewna.

Czyszczenia cz. 5 Intensywność, częstotliwość i terminy   Jan Karczmarski 24

Prezentujemy kolejny odcinek cyklu poświęcony zasadom wykonywania czyszczeń.

Szlifierki do ostrzenia pił łańcuchowych   Arkadiusz Seliga 26

Ten, kto używa sprzętu wyposażonego w piłę łańcuchową, nie ucieknie od jej ostrzenia. Jest ono konieczne po trzech, czterech godzinach pracy, a niekiedy nawet o wiele wcześniej.

Uszkodzenia zrywkowe drzew   Adam Depka Prądzinski 30

Problem uszkodzeń mechanicznych drzew podczas zrywki drewna staje się coraz ważniejszy dla zuli. A to głównie za sprawą coraz ściślejszego przestrzegania kryteriów certyfikacji gospodarki leśnej

Dziewczyny też mogą   Wademar Witkowski 32

Technikum Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie jest jedyną na terenie RDLP szkołą leśną, podlegającą Ministerstwu Środowiska.

Wydajność na zrębie   Michał Maksymiak 34

Nawet nowoczesne i przyjazne człowiekowi technologie pozyskiwania drewna, przy niewystarczającym poziomie kwalifikacji operatorów maszyn oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie techniką - w tym w szczególności za organizację pracy - nie gwarantują osiągnięcia pożądanych efektów finansowych.

Pilarki wysięgnikowe (5) Technika pracy wycinarką   Adam Maciak 36

W poprzednim numerze Drwala omówiłem technikę pracy wykaszarkami. Teraz czas na wycinarki.

Ze świata   Arkadiusz Seliga 40

Niemcy, Bawaria. Nowe wytyczne; Austria. Katalog maszyn na CD; Niemcy, Saara. Spór o mechanizację

Stare pilarki - Stihl KS 43 i Stihl BDN   Günther Heim 42

Pierwszy z modeli to jedna z najbardziej popularnych pilarek dwuosobowych Stihla. Którą firma produkowała przez ponad 20 lat (1942-1964). Zakończenie produkcji modelu KS 43 oznaczało jednocześnie zaprzestanie produkcji dwuosobowych pilarek spalinowych przez Stihla.

Szukaj
Polecamy