Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 4/2005
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 4/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Urodzinowa konferencja; Piknik w Lubawie; Firmowe zawody; Zawody w Bobrowej; Olsztyńskie spotkanie
Rogów 2005   Krzysztof Kajzer 7
W dniach 17–19 maja br. na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie odbyła się IX edycja targów leśnych. W tym roku wystawiło się blisko 70 firm.
Targi w Tucholi    8
W dniach 28–30 czerwca 2005 r. na terenach leśnych koło Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) odbyły się IX Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las. Jest to jedyna impreza targowa w kraju organizowana w całości w lesie.
Drwal na targach w Rogowie i Tucholi   Redakcja 8
Drwal prezentował się zarówno na targach leśnych w Rogowie jak i w Tucholi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska.
Certyfikaty jakości firm leśnych. Dla kogo i po co?   Jerzy Więsik 10
W numerze 2/2005 Drwala ukazał się artykuł polemiczny pana Rafała Zubkowicza pt.: Licencjonowanie firm leśnych. Jego treść i wnioski końcowe wykazują zupełne niezrozumienie idei certyfikacji i uzyskiwania licencji przez firmy leśne. Ponieważ w artykule autor przywołuje także moją opinię, uznałem za stosowne zabrać głos i przedstawić swój punkt widzenia w tej kwestii.
Elmia Wood 2005    12
Wszystkie miejsca w hotelach zarezerwowane w promieniu 70 km. Kilkukilometrowe sznury samochodów. Parking ciągnący się po horyzont. Goście z niemal 50 krajów. Pokazy pracy maszyn leśnych, zawody drwali, mistrzostwa świata operatorów harwesterów, seminaria, konferencje...
Student w lesie   Dariusz Graszka-Petrykowski 14
Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na leśnego przedsiębiorcę? Czy osoba z wykształceniem leśnym sprawdzi się w firmie leśnej? A konkretnie – czy polskie studia leśne przygotowują do prowadzenia firmy świadczącej usługi leśne?
Przegląd łuparek (2)   Krzysztof Kajzer, Redakcja 16
W drugiej części naszego przeglądu prezentujemy łuparki profesjonalne, droższe, o większej masie i wydajności, które umożliwiają produkcję drewna kominkowego na większą skalę.
Patowa sytuacja (2)   Krzysztof Kajzer 19
Osiem notatek służbowych, których okoliczności powstania opisaliśmy w poprzedniej części historii firmy Dariusza Halamusa, okazało się języczkiem u wagi przy przetargu na prace leśne na 2004 r. w Leśnictwie Biały Zdrój...
Przewóz pracowników   Leszek Stryjewski 22
Bezpieczna praca w lesie wymaga korzystania z odpowiedniego środka lokomocji, którego warunki techniczne określa Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 1 kwietnia 1999 r. (Dz.U. nr 44, poz. 432).
Śmierć w przyczepie   Leszek Stryjewski 23
Dzień 16 lutego br. w powiecie koszalińskim był mroźny i śnieżny. Młodzi pilarze, Marek A. i Jan O., po wykonaniu pracy przy wyrabianiu papierówki, postanowili dokończyć dniówkę roboczą przy usuwaniu wywrotów świerkowych w innym oddziale.
Składanie protestu   Piotr Niemiec 24
W poprzednim odcinku porad dotyczących zamówień publicznych wspomniałem, że protest można składać w ciągu siedmiu dni. Jest to bardzo ważne albowiem termin siedmiu dni do wniesienia protestu jest terminem zawitym.
Układ wydechowy pilarki   Robert J. Tomczak, Roman Wojtkowiak 26
Bardzo ważnym, choć zupełnie niedocenianym elementem pilarki spalinowej jest układ wydechowy. W silniku dwusuwowym układ ten spełnia istotną rolę w procesie opróżniania cylindra ze spalin. W odróżnieniu od układów wydechowych silników czterosuwowych zadanie, jakie ma do spełnienia, jest zupełnie inne i znacznie ważniejsze. Średnica i długość rury wydechowej, kształt i wielkość tłumika mają zasadniczy wpływ na sprawność uzyskiwaną moc i zużycie paliwa silnika dwusuwowego.
PGL Lasy Państwowe   Redakcja 28
Prywatyzacja, reprywatyzacja, uwłaszczenie, spółka... Wiele takich słów krąży ostatnio w środowisku ludzi związanych z lasem. Dużo uwagi Lasom Państwowym poświęcają politycy i dziennikarze. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej instytucji.
Rębnia stopniowa   Paweł Spychała, Paweł Strzeliński 29
Rębnia stopniowa, oznaczona symbolem IV, jest kolejną z grupy rębni złożonych. Jest ona stosowana w celu jak najlepszego wykorzystania odnowienia naturalnego, czyli wszelkich kęp i grup nalotu oraz podrostu.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 32
Nie ma już Timberjacka; Federalny zjazd DFUV;
Wadliwe postępowanie   Mariusz Pawlaczyk 35
Przedstawiamy opis fragmentu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, przedmiotem którego były usługi leśne. Podczas tego postępowania wystąpiło wiele błędów proceduralnych, zarówno popełnionych przez zamawiajàcego jak i wykonawcę. Wszystkich można było uniknąć. W rezultacie postępowanie powinno być unieważnione.
Sprzet leśny    38
Nogawice dla pilarzy; Frez leśny FV 4088
Potaż   Józef Nadolny 39
Potaż – węglan potasu – był używany do bielenia płótna i wełny oraz wyrobu mydła i saletry, a także w hutnictwie szkła. Otrzymywano go z popiołu drzewnego w wyniku ługowania, a pozostałości po tym procesie używano jako nawozu na łąki.
Szukaj
Polecamy