Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 8/2010
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2010
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Targi Eko-Las   Redakcja 4

Eko-Las to największe targi leśne w Polsce, do tego jedyne w całości odbywające się w lesie. W tym roku po waz pierwszy organizują je Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Z piachem na szeliniaka    11

Conniflex - nowa technologia ochrony sadzonek przed szeliniakiem - to nic innego jak przyklejanie piachu do sadzonki.

Zawody drwali - Bytów   Marek Skierka 12

24 czerwca, już po raz dziewiąty, odbyły się zawody drwali organizowane przez Nadleśnictwo Bytów.

Zawody drwali - Bobrowa   Rafał Sokulski 12

W dniach 3-4 lipca w Bobrowie odbyły się XI Międzynarodowe Zawody Drwali. Na starcie stanęły drużyny z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji i Polski. Łącznie 40 zawodników.

Pokaz w Bełchatowie   Karolina Wołosz 13

29 Czerwca na terenie Nadleśnictwa Bełchatów (RDLP w Łodzi) odbyła się konferencja szkoleniowa i pokaz maszynowego pozyskania drewna. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób - pracowników LP i przedsiębiorców leśnych m.in. z nadleśnictw Bełchatów, Spała, Opoczno, Smardzewice i Gostyń.

Mistrzostwa Polski w Tucholi   Adam Depka Prądzinski 14

Co trzyma zula?   Waldemar Spychalski 20

Po rozmowach z naszymi leśnikami mam wrażenie, że nikt już nie neguje zastosowania w Polsce harwesterów. Ponadto każdy twierdzi, że jest w pełni świadom, z jakim wysiłkiem organizacyjnym ze strony Lasów Państwowych, oraz ryzykiem finansowym ze strony przedsiębiorcy, wiąże się ta sprawa. Rzeczywistość jest jednak inna. Zacznijmy od umowy.

Podniebna zrywka   Sławomir Łotysz 22

O Polaku, który zrywając drewno, jeździł w górze po linach

Sprzęt ochrony osobistej cz. 1   Jörg Hartfiel 26

Jorg Hartfiel, kierownik działu Człowiek i Praca w badawczo-atestacyjnym stowarzyszeniu Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) w Niemczech, przedstawia sprzęt ochrony osobistej stosowany w niemieckim leśnictwie.

Topór - kuzyn siekiery   Paweł Hrynkiewicz 30

Już 100 tys. lat p.n.e. posługiwano się ostro zakończonym odłupem kamiennym, zwanym pięściakiem lub tłukiem. Służył jako narzędzie i broń. To z niego wywodzą się siekiera i topór.

Forwardery [1]   Krzysztof Wójcik 34

Forwarder to wykorzystywany w leśnictwie specjalistyczny ciągnik zrywkowy do zrywki nasiębiernej najczęściej drewna krótkiego (kłód i wałków), a także do zrywki luźnych gałęzi, bądź wiązek gałęzi w postaci balotów

Rzeźbimy ul   Rafał Sokulski 38

Coraz częściej drwale są proszeni o to, by przy okazji jakiegoś festynu zrobić pokaz rzeźbienia pilarką. Ale praca w lesie to nie to samo co rzeźbienie. Jak więc wyrzeźbić np. popularne krzesełko? Rozpoczynamy cykl kilku lekcji rzeźbienia pilarką. W pierwszym odcinku - ul.

Stare pilarki - Clinton 3A   Günther Heim 42

Pilarka Clinton 3A należy do pierwszej generacji amerykańskich pilarek jednoosobowych. Ma już jednak udoskonalone elementy wyposażenia (np. automatyczne sprzęgło odśrodkowe).

Szukaj
Polecamy