Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 5/2005
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Zawody w Szczecinku; Pokazy Valmeta; Liczy się precyzja; Konferencja ENFE; Nauka poszła w las?; Petycja do Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Pana Janusz Dawidziuka
Lobbujemy w Unii Europejskiej   Dariusz Graszka-Petrykowski 8
Rozmawiamy z Barriem Hudsonem, przewodniczącym Europejskiej Sieci Przedsiębiorców Leśnych (ENFE).
Szwedzki chleb   Agnieszka Budzicz 10
Poszukujemy pilarzy oraz operatorów forwarderów i harwesterów do kilkumiesięcznej pracy w Szwecji. Dobre warunki. Od zaraz. Takie ogłoszenia pojawiły się w polskiej prasie i Internecie na poczàtku tego roku, zaraz po przejęciu przez Szwecję huraganu. Zostawił on po sobie zniszczenia tak duże, że kraj ten musiał otworzyć się na robotników z zagranicy...
Co wolno leśniczemu?    12
No i się porobiło. Z początkiem roku przestała obowiązywać Instrukcja służbowa leśniczego. Każde nadleśnictwo musiało więc pisemnie określić nowy zakres obowiązków służbowych, uprawnień i odpowiedzialności pracowników zatrudnionych na stanowiskach leśniczego i podleśniczego.
Husqvarna 137 - Lekka pilarka o dużych możliwościach    13
Tegoroczną nowością na rynku pilarek do użytku przydomowego jest niewątpliwie nowy model Husqvarny oznaczony symbolem 137. Ta lekka pilarka, będąca następczynią modelu 136 przeznaczona jest do pracy w ogrodzie, na działce rekreacyjnej, ale oczywiście można nią ścinać drzewa na niewielką, rzecz jasna skalę. Idealna do cięcia drewna do kominka, oczyszczania i przycinania starych drzew i drzewek owocowych.
Kuchenki turystyczne   Krzysztof Kajzer, Redakcja 14
Część naszych Czytelników zdziwi się z pewnością, że na łamach Drwala prezentujemy sprzęt turystyczny. Winni jesteśmy więc wyjaśnienie. Robotnicy leśni powinni mieć zapewniony dostęp do gorących napoi i ciepłych posiłków, zwłaszcza jesienią i zimą. Pół biedy kiedy na zrębie lub innej powierzchni roboczej można rozpalą ognisko. Jeśli pogoda jednak na to nie pozwala, pracownikom pozostają zimne kanapki i herbata z termosu.
Lubię swoją pracę   Krzysztof Kajzer 16
Rozmawiamy z Siegfriegiem Döringiem, niemieckim serwisantem i operatorem maszyn firmy Valmet.
Niemieckie firmy leśne    17
Instytut Użytkowania Lasu i Nauki o Pracy w Leśnictwie we Fryburgu Bryzgowijskim przedstawił rezultaty pierwszych niemieckich badań statystycznych w zakresie przedsiębiorczości leśnej. Wynika z nich, że w Niemczech, podobnie jak w Polsce, zdecydowanie przeważają firmy bardzo małe, w których podstawowym narzędziem pracy pozostaje pilarka.
Testy a pomiary   Dariusz Szumicki 18
Czym różnią się testy pilarek od pomiarów ich hałasu i drgań na stanowiskach pracy pilarzy?
Współczesne kabiny maszyn leśnych   Arkadiusz Seliga 22
Kabiny produkowanych obecnie maszyn leśnych są przede wszystkim większe od wcześniejszych konstrukcji. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat rozmiary kabin forwarderów i harwesterów zwiększyły się przeciętnie o 20%. Zaletą większych kabin, oprócz korzystnego oddziaływania psychicznego na operatora, związanego z pracą w przestronnym pomieszczeniu, jest to, że stosowane w nich (praktycznie już seryjnie) urządzenia klimatyzacyjne mogą działać sprawniej, ponieważ większa masa powietrza daje się łatwiej klimatyzować.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 23
Sprzedaż maszyn leśnych w Niemczech; 93 mln euro dla Szwecji i krajów bałtyckich; Paszkiewicz przedstawicielem Preussa
Warunki udziału w przetargu   Mariusz Pawlaczyk 24
Aby opisać warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego posłużę się przykładem przetargu zorganizowanego w Nadleśnictwie Ruszów.
Pogotowie przetargowe   Mariusz Pawlaczyk 24
Na pytania naszych Czytelników odpowiada Mariusz Pawlaczyk – członek Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, prowadzący doradztwo i szkolenia z zakresu ustawy Prawo zamówień publicznych.
Sprzątanie na Słowacji   Redakcja 26
Trwa ciągle wielkie sprzątanie po huraganie, który w listopadzie 2004 r. zniszczył lasy po słowackiej stronie Tatr. Ponad 2 mln m3 drewna do uprzątnięcia to wyzwanie nie lada.
Targowisko problemów   Redakcja 28
Lasy Państwowe są głównym dostawcą surowca na polski rynek drzewny. Dostarczają ponad 90% drewna. Ta monopolistyczna pozycja stanowi kość niezgody pomiędzy leśnikami a drzewiarzami.
Zbiór szyszek i chirurgia drzew - nasz sposób na życie   Andrzej Misiorny, Paweł Oleszkiewicz 30
Jesteśmy absolwentami średnich i wyższych szkół leśnych. W związku z trudnościami z zatrudnieniem w Lasach Państwowych postanowiliśmy sami stworzyć sobie stanowiska pracy, które pozwoliłyby nam wykorzystać zdobytą wiedzę. Naszym celem było stworzenie w pełni profesjonalnej firmy, zajmującej się zbieraniem leśnego materiału rozmnożeniowego i chirurgią drzew.
Przy ruchliwej trasie   Lucjan Cimek 35
Na początku lutego miałem możliwość obserwowania pracy Kompleksowego Zakładu Usług Leśnych w Sawinie. Pracownicy firmy, kierowanej przez Jana Michalskiego, dokonywali ścinki tzw. drzew trudnych i szczególnie niebezpiecznych, hubiastych i pochylonych.
Jak widzą leśnika?    35
Na zlecenie PGL Lasy Państwowe Pracownia Badań Społecznych podjęła się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jaki jesteś leśniku i jakie są zarządzane przez ciebie lasy?”. Trzeba przyznać, że niektóre odpowiedzi były intrygujące.
Zgninął gałęziarz   Jacek Żerański 36
W marcu br. w lesie w okolicach Olsztynka (woj. warmińsko- mazurskie) doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni rolnik pozyskujący na zrębie drewno na własne potrzeby. Okoliczności i przyczyny wypadku badał inspektor Państwowej Inspekcji Pracy. Jak się okazało, poszkodowany znalazł się w strefie niebezpiecznej – obalania drzew, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń i świadomości zagrożenia
Frezarka krusząca    38
Frezarka krusząca Fao-Far 2.051DT przeznaczona jest głównie do kruszenia odpadów zrębowych oraz przygotowywania gleby pod nasadzanie drzew. Wykorzystać ją można także w innych pracach, m.in. do przygotowywania szlaków zrywkowych i pasów przeciwpożarowych oraz usuwania zarośli pod liniami energetycznymi.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 38
Nieuczciwa konkurencja za miedzą
Szukaj
Polecamy