Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 8/2011
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Październik 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2011
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Od redakcji   Witold Łasica 3
Większość moich obecnych kontaktów z przedsiębiorcami leśnymi polega na wysłuchiwaniu różnych informacji o współpracy zuli z Lasami Państwowymi. Są to prawie wyłącznie skargi na decyzje leśniczych, nadleśniczych, dyrektorów...
Spotkanie zespołu   Romuald Roman 4
7 lipca w Nagórzycach odbyło się spotkanie dyrektora generalnego LP Mariana Pigana z Zespołem Doradczym ds. Współpracy Lasów Państwowych z Przedsiębiorcami Leśnymi na rzecz rozwoju sektora usług leśnych. Obecni byli m.in. przewodniczący zespołu - Piotr Grygier, zastępca dyrektora generalnego ds. marketingu i organizacji - Tomasz Wójcik oraz doradcy z DGLP.
Stihl Timbersports Series   Maciej Zaborski 6
W Morzyczynie w amfiteatrze położonym nas jeziorem Miedwie 16 lipca odbyły się IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników z cyklu Stihl Timbersports Series. Impreza już po raz czwarty z rzędu została zorganizowana w tym miejscu.
Dla kogo ta ochrona?   Dariusz Gizak 7
Rozmowa z Włodzimierzem Masajło, emerytowanym drwalem z Hajnówki, który 40 lat przepracował w Puszczy Białowieskiej.
O technice ścinki raz jeszcze   Adam Sieradzki 12
W marcu 2011 r. czterech pracowników zakładu usług leśnych, zgodnie ze zleceniem wykonywało trzebież wczesną w jednym z oddziałów Leśnictwa Bukownica (Nadleśnictwo Susz). Według oświadczenia leśniczego, nie było ustaleń, aby pracownicy w tym dniu mieli prowadzić prace w cięciach przygodnych w innym oddziale. Około godziny 13. czteroosobowy zespół (w tym dwóch współwłaścicieli zula), rozpoczął pracę w cięciach przygodnych.
Pokażmy się na targach   Karolina Wołosz 14
W Polsce organizuje się rocznie ok. 400 imprez targowych o różnej tematyce, w tym także leśnej. Czy tak duża liczba targów (średnio więcej niż jedna impreza dziennie), gwarantuje dobrą organizację przygotowanie? Aby liczba przekładała się na jakość, potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat komunikacji marketingowej.


Expoforest 2011 - targi według niemieckich wzorów   Arkadiusz Seliga 18
Niemieckie stowarzyszenie badawczo-atestacyjne kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF), które jest organizatorem (za pośrednictwem spółki z o.o. KWF GmbH) renomowoanych targów leśnych KWF-Tagung, nawiązało współpracę z brytyjskim towarzystwem targowym Malinovski Florestal. Umowa o współpracy została zawarta podczas targów Expoforest, które odbyły się w dniach 13-15 kwietnia...
Rębaki cz. 1   Witold Łasica 20
Rębak nie jest podstawowym narzędziem pracy przedsiębiorcy leśnego, ale w ostatnich latach stał się bardziej znany i popularny na rynku. Głównie z powodu mody na spalanie biomasy i coraz droższej energii  z innych źródeł.
Strój drwala cz. 3 Buty i rękawice ochronne   Redakcja 24
Publikujemy trzecią część przeglądu elementów stroju drwala. W tym numerze zajmiemy się butami i rękawicami ochronnymi. Uwzględniliśmy ceny brutto sześciu firm. Informacje zebraliśmy w połowie marca ze stron internetowych, katalogów oraz od dilerów. Niektóre ceny mogą ulec zmianie, w zależności od aktualnego kursu walut.
Aby pilarka była bezpieczna   Adam Maciak 28
Pilarka jest maszyną coraz częściej wykorzystywaną nie tylko przez osoby zajmujące się zawodowo pozyskiwaniem drewna (głownie pracownicy zakładów usług leśnych), ale również przez inne grupy zawodowe (osoby zatrudnione przy pielęgnacji zieleni; wykonujące roboty ciesielskie itp.)
Zawody w Bobrowie   Michał Sławiński 34
2 i 3 lipca w Bobrowie (gmina Rudniki, woj. opolskie) rozegrano XII międzynarodowe Zawody Drwali. Niestety w tym roku wyjątkowo deszczowa pogoda pokrzyżowała plany organizatorów. W tak niskiej temperaturze, w deszczu i przy silnych porywach wiatru tylko nieliczni obserwowali zmagania zawodników.
Emocje w Tucholi   Michał Sławiński 36
W dniach 8-9 lipca w Tucholi odbyły się Europejskie Mistrzostwa Drwali. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 38
Niemcy. Wzrost sprzedaży maszyn o 62%; Szwecja. 50-lecie Komatsu Forest
Elektroniczne myto   Witold Łasica 40
Oficjalnie od 1 lipca 2011 r. ruszył w Polsce elektroniczny system poboru opłat - viaTOLL. Przedsiębiorcy leśni, firmy transportujące drewno czy nadleśnictwa często mają samochody, które by mogły korzystać z autostrad i niektórych dróg ekspresowych i krajowych, muszą być wyposażone w odbiorniki nadawcze viaBOX.
Stare pilarki: Pilarki kabłąkowe UOB 35/50 i UEB 35/50   Günther Heim 42
Część pilarek silnikowych, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych, miała kabłąkowy zespół tnący. Były to pilarki jedno- lub dwuosobowe w zależności od masy i użytecznej długości cięcia. Szczególną formę pilarki kabłąkowej stanowiła pilarka łukowa o płaszczyźnie cięcia prostopadłej (a nie równoległej) do silnika. W latach 50. XX wieku pilarki łukowe (Pioneer, Lancaster, McCulloch) były powszechnie stosowane w Ameryce Płn.
Szukaj
Polecamy