Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - numer 6/2005
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Sierpień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 6/2005
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:
Wydarzenia    4
Nowy kierunek; Kurs operatorów maszyn; Leśnicy w parlamencie; Kradzieże drewna
Odpowiedź na petycję   Tomasz Wójcik 7
W odpowiedzi na petycję tegorocznych absolwentów Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych (CKPL) w Siemianicach, opublikowaną w poprzednim numerze Drwala, chciałbym odnieść się do podniesionej w niej kwestii znaczenia i podejścia Lasów Państwowych do posiadania odpowiednich kwalifikacji i wiedzy przez właścicieli zakładów usług leśnych i ich pracowników.
Nie bądź obojętny   Piotr Gotowicki 8
Leśnik – autor artykułu Co wolno leśniczemu (Drwal nr 5/05 str. 12) – poruszył bardzo ciekawy temat również dla mnie.
Z wynoszeniem czy bez?    9
W imieniu jednego z naszych Czytelników zwróciliśmy się do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z następującym pytaniem:
Obciążenia fizyczne drwala   Witold Grzywiński 10
Kiedy mówimy o zagrożeniach na stanowisku pracy drwala mamy na myśli głównie hałas i wibrację. Zapominamy natomiast o obciążeniach fizycznych (wymuszonej pozycji ciała i ciężkim wysiłku fizycznym), uważając, że są to czynniki mniej ważne, które nie powodują żadnych schorzeń, a dodatkowo w dużej mierze są już wyeliminowane przez postęp techniczny i szeroko zakrojoną mechanizację pracy.
Metoda sortymentowa   Józef Grodecki, Włodzimierz Stempski 16
Przedstawiamy wybrane aspekty pozyskiwania drewna metodą sortymentową w cięciach przedrębnych drzewostanów sosnowych.
Rok 2004 według PIP    20
Główny Inspektor Pracy sporządza co roku sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Warto przedstawić Czytelnikom Drwala najważniejsze informacje zawarte w sprawozdaniu za 2004 rok.
Zabudowa Zasława z żurawiem Penza    22
Prezentujemy samochód do wywozu drewna z zabudową kłonicową wykonaną przez firmę Zasław, w której wykorzystano żuraw marki Penz. Dystrybutorem tych żurawi w naszym kraju jest firma Hyva Polska. Do zabudowy wykorzystano podwozie Kerax 370.26, 6x4 (marki Renault) o dopuszczalnej masie całkowitej 26 t (DMCZ 29,5 t).
Fenicja   Lucjan Cimek 23
Fenicja to starożytny kraj położony niegdyś na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, u stóp gór Libanu. Taką samą nazwę obrała sobie usługowa firma leśna działająca w Biłgoraju, samym sercu Puszczy Solskiej.
Park maszynowy krakowskich firm leśnych   Redakcja 24
Poniższy artykuł powstał na podstawie wyników badań, przeprowadzonych przez Pawła Ciemięgi na potrzeby jego pracy magisterskiej. Praca dotyczyła m.in. parku maszynowego firm leśnych działających na obszarze krakowskiej dyrekcji Lasów Państwowych. W 2000 r. autor przesłał właścicielom firm leśnych z tego terenu listę pytań w formie ankiety...
Test łańcuchów antypoślizgowych    26
Czy łańcuchy antypoślizgowe rzeczywiście ułatwiają jazdę w trudnym terenie? Żeby to sprawdzić, redaktorzy Transportu Polskiego przeprowadzili testy łańcuchów oferowanych przez firmę Pewag Polska.
Czy tylko cena?   Andrzej Klimczewski 28
Zdecydowana większość nadleśnictw jako jedyne kryterium oceny ofert w przetargach na prace leśne stosuje najniższą cenę. Czy tak musi być?
Finlandia   Dariusz Graszka-Petrykowski 30
O leśnictwie i sytuacji przedsiębiorców leśnych w swoim kraju opowiada Simo Jaakkola z fińskiej organizacji handlowej sektora leśnego i robót ziemnych Koneyrittäjät.
Ile tniemy?    35
Mamy – jako Polacy – tendencję do wyszukiwania kozłów ofiarnych i dorabiania im gęby – tej Gombrowiczowskiej.
Ze świata   Arkadiusz Seliga 36
Szwedzkie ceny drewna po huraganie; ErgoWood - europejskie badania ergonomiczne; Nowości firmy Farmi Forest; Nowa fabryka Blounta w Chinach; Ireneusz Bober - koordynator Klausnera w Polsce; Dolmar i Stihl - tendencje wzrostowe; Pozyskanie drewna w Rosji; W Niemczech o Polakach i Czechach
Wyłuszczarka nasion; Ochraniacze na łydki   Józef Nadolny 38
W Polsce sztuczne odnowienie lasu wprowadzano stopniowo, w miarę jak stawało się jasne, że w wielu wypadkach odnowienie naturalne zawodzi.
Szukaj
Polecamy