Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Czerwiec 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Wydawnictwo OIKOS
Saksonia, Niemcy: Pomoc finansowa także dla ekologów
Drwal - Saksonia, Niemcy: Pomoc finansowa także dla ekologów
Graniczący z Polską niemiecki kraj związkowy Saksonia wspiera w czasie kryzysu koronawirusowego również organizacje pożytku publicznego działające w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska, przyrody i klimatu, zrównoważony rozwój, kształtowanie krajobrazu, rolnictwo, rybactwo, leśnictwo, hodowla zwierząt i roślin, odnawialne źródła energii i promowanie efektywności energetycznej. Wsparcie finansowe ma zabezpieczyć egzystencję organizacji, które zostały dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii.

 
Litwa: Spadek cen drewna tartacznego w kwietniu
Drwal - Litwa: Spadek cen drewna tartacznego w kwietniu
Ilościowy rozmiar sprzedaży surowca drzewnego na kwietniowych aukcjach przeprowadzonych w państwowym Elektronicznym Systemie Sprzedaży Drewna (EMPS) wzrósł o 7% w stosunku do marca br. Pod względem masowym pandemia nie zdusiła więc jeszcze handlu państwowym drewnem na Litwie. Jednak ceny drewna tartacznego klasy B/C i drewna opałowego spadły w znacznym stopniu, bo odpowiednio o 11% i 12%.
Największym popytem cieszyło się drewno tartaczne. Średnioważona cena 1 m3 drewna poszczególnych głównych grup sortymentów kształtowała się następująco: drewno tartaczne klasy B/C 53,87 euro (ok. 244 zł); drewno tartaczne klasy D 44,28 euro (ok. 201 zł); drewno opakowaniowe 36,48 euro (ok. 165 zł); papierówka 25,97 euro (ok. 118 zł); drewno na płyty i drewno opałowe 16,20 euro (ok. 73 zł); pozostałości pozrębowe 12,55 euro (ok. 57 zł).
 
Szwecja: Państwowe maszyny ustępują miejsca prywatnym
Drwal - Szwecja: Państwowe maszyny ustępują miejsca prywatnym
W ramach programu wsparcia przedsiębiorców leśnych w dobie pandemii szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog wstrzymało pozyskiwanie drewna maszynami własnymi i skierowało ich operatorów do prac zastępczych. Celem gospodarstwa jest stworzenie współpracującym z nim przedsiębiorcom warunków do utrzymania dużego potencjału usługowego w zakresie pozyskiwania. Operatorzy maszyn Sveaskogu zajmują się tymczasowo np. inwentaryzacją zasobów drzewnych, oczyszczaniem szlaków operacyjnych i remontowaniem urządzeń łowieckich.
 
Bundeswehra walczy z kornikami
Drwal - Bundeswehra walczy z kornikami
W lasach niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat pracuje od 14 maja 2020 r. ok. 100 żołnierzy Bundeswehry. W ramach leśnej służby, która ma trwać co najmniej 12 tygodni, wojsko wyszukuje i oznakowuje drzewa zaatakowane przez korniki oraz koruje drewno zasiedlone, które zostało już wyrobione, ale nie może zostać na czas wywiezione z lasu (drewna kornikowego jest w Nadrenii-Palatynacie tak dużo, że brakuje środków transportów i miejsc na składnice). Żołnierze odbyli szybki kurs trocinkarzy, aby nie wyznaczali do ścięcia niezasiedlonych, zdrowych drzew.
 
Finlandia: Sadzenie lasu we franczyzie
Drwal - Finlandia: Sadzenie lasu we franczyzie
Co roku sadzi się w Finlandii 150 mln sadzonek leśnych. W tym roku fińska gospodarka leśna stanęła w obliczu groźby braku pracowników do sadzenia wskutek ograniczeń w mobilności transgranicznej związanych z pandemią. Normalnie wiosną i wczesnym latem pracuje w Finlandii przy odnawianiu i pielęgnowaniu lasu od 1,5 tys. do 2 tys. zagranicznych robotników sezonowych. – Jeśli chodzi o gospodarkę leśną, to sytuacja zdaje się być pod kontrolą. Ludzie, którzy obecnie nie mają pracy, zwracają się bezpośrednio firm leśnych z prośbą o sezonowe zatrudnienie. Ponadto wielu właścicieli lasów zaplanowało samodzielne wykonanie prac odnowieniowych – informuje Mäki-Hakola, dyrektor ds. rozwoju w fińskim Centralnym Związku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK). Dodatkowo fiński rząd obiecał branży pomoc w sprowadzeniu robotników sezonowych z zagranicy.
 
Kolejna zmiana terminu targów Las-Expo
Drwal - Kolejna zmiana terminu targów Las-Expo
Targi Kielce podjęły decyzję o ponownym przesunięciu terminu XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech oraz XX Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo. Pierwotnie imprezy zaplanowano od 13 do 15 marca 2020 roku. Następnie w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju przesunięto je na 19-21 czerwca. Według obecnych ustaleń targi odbędą się w dniach 6-8 listopada 2020 roku.
34 Mistrzostwa Świata Drwali Serbia 2020 przeniesione
Drwal - 34 Mistrzostwa Świata Drwali Serbia 2020 przeniesione
Zaplanowane na 1–6 września br. 34. Mistrzostwa Świata Drwali w Serbii zostały oficjalnie odwołane. Zarząd IALC w piśmie wystosowanym 8 maja do krajów członkowskich poinformował o ich przesunięciu na rok 2022.
Więcej informacji
Postulat objęcia leśnictwa planem odbudowy
Drwal - Postulat objęcia leśnictwa planem odbudowy
Konfederacja Europejskich Właścicieli Lasów (CEPF), Europejski Związek Lasów Państwowych (EUSTAFOR) i pięć innych organizacji reprezentujących sektor leśny w Europie opublikowało 5 maja w Brukseli wspólny list, w którym apeluje o uwzględnienie gospodarki leśnej w przyszłym unijnym planie odbudowy po kryzysie koronawirusowym. Właściciele i zarządcy lasów zwracają uwagę na fakt, że kryzys uderzył w czasie, gdy europejskie leśnictwo już i tak znajdowało się w bardzo trudnej sytuacji z powodu zjawisk klęskowych wywołanych zmianą klimatu. Sygnatariusze listu podkreślają, że inwestycje w rozwój lasów i gospodarki leśnej mają duże znaczenie nie tylko dla samych gospodarstw leśnych, lecz również dla całego sektora leśno-drzewnego i ogółu społeczeństwa.
Opr. A.S.
 
Szwecja: Rynek maszyn leśnych bez tąpnięcia w I kwartale
Drwal - Szwecja: Rynek maszyn leśnych bez tąpnięcia w I kwartale
Jak donosi portal Forestry.com, statystyka rejestracji nowych forwarderów w Szwecji w I kwartale 2020 r. nie wykazuje jeszcze oznak kryzysu koronawirusowego. Fakt ten jednak nie dziwi, ponieważ zarejestrowane teraz maszyny zostały zasadniczo sprzedane w ub. roku. Paradoksalnie rok 2020 może się nawet okazać jednym z rekordowych lat pod względem rozmiaru dostaw forwarderów na szwedzki rynek, i to pomimo że obecnie większość wytwórni tych maszyn czasowo wstrzymała lub ograniczyła swoją produkcję. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. zostało bowiem w Szwecji zarejestrowanych o 40 forwarderów więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. (wzrost rzędu 50%).
 
Turyngia, Niemcy: Program pomocy doraźnej dla firm leśnych
Drwal - Turyngia, Niemcy: Program pomocy doraźnej dla firm leśnych
W niemieckim kraju związkowym Turyngia uruchomiony został w kwietniu leśny program pomocy doraźnej w czasie pandemii. Jego beneficjentami są turyngeńskie przedsiębiorstwa, których głównym zakresem działalności jest gospodarka leśna. Wysokość wsparcia zależy od liczby zatrudnionych pracowników. Maksymalnie wynosi 30 tys. euro. W sumie fundusz programu sięga 12 mln euro. Do uzyskania pomocy uprawnione są firmy, które we wniosku zaświadczyły, że ich kłopoty z płynnością finansową wystąpiły po 31 grudnia 2019 r. i są związane z pandemią. Wypłata pieniędzy ma nastąpić do 31 lipca 2020 r.
Opr. A.S.
 
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Szukaj
Polecamy