Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Marzec 2021 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Wydawnictwo OIKOS
Litwa: Obowiązuje nowy standard FSC
Drwal - Litwa: Obowiązuje nowy standard FSC
W styczniu 2021 r. wszedł w życie nowy litewski standard gospodarki leśnej FSC. Udział powierzchni wyłączonych z użytkowania w lasach certyfikowanych został zwiększony z 5% do 10%. W nowym standardzie przede wszystkim przywiązuje się większą wagę do ochrony bioróżnorodności lasów. Dużo uwagi poświęca się także prawom pracowników, warunkom pracy, BHP, przeciwdziałaniu korupcji, poszerzaniu zakresu korzyści czerpanych z lasu, ochronie wartości środowiskowych, planowaniu działalności gospodarczej i monitorowaniu sytuacji w lasach.
 
Nowa generacja harwesterów Scorpion
Drwal - Nowa generacja harwesterów Scorpion
Ponsse wprowadza na rynek całkowicie zmodernizowaną gamę harwesterów Scorpion. Maszyna ta została po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności w 2013 roku („Drwal” 8/2013) i od tego czasu stała się flagowym produktem fińskiej firmy. Wkrótce po wprowadzeniu na rynek Scorpion stał się globalnym sukcesem sprzedaży i międzynarodowym symbolem odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Do chwili obecnej zostało wyprodukowanych ponad 1200 harwesterów Scorpion, które można znaleźć w ponad 25 krajach na całym świecie.
 
Targi Las-Expo w marcu się nie odbędą
Drwal - Targi Las-Expo w marcu się nie odbędą
Jak poinformował Zarząd Targów Kielce:
Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację epidemiczną i brak informacji o planowanym terminie odmrożenia branży spotkań, dbając o powodzenie naszego wspólnego celu, jakim jest przygotowanie wydarzenia na poziomie przynoszącym wymierne efekty, jesteśmy zmuszeni przesunąć XXVI edycję Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech oraz XX edycję Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las–Expo, które są zaplanowane od 12 do 14 marca 2021 r. Pomimo tego, że do planowanej daty targów pozostał jeszcze miesiąc, chcemy uniknąć sytuacji przekładania ich terminu na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzeń. Nasze działanie jest podyktowane troską o zdrowie, ale także o bezpieczeństwo biznesowe i wizerunkowe Państwa - naszych Klientów.
 
Targi Eko-Las 2021 - aktualny termin
Drwal - Targi Eko-Las 2021 - aktualny termin
Mając na uwadze najwyższą jakość biznesową organizowanego przez nas wydarzenia, a także wsłuchując się w opinie wystawców oraz partnerów, organizator podjął decyzję o przeniesieniu terminu targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las na termin 3-5 września 2021 roku.
Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej
Drwal - Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej
Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS dla WPR). W projekcie znajduje się m.in. interwencja pod nazwą „Rozwój usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa”, której beneficjentem może być osoba fizyczna/prawna/jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, prowadząca działalność gospodarczą w ramach świadczenia usług leśnych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo.
Leśnictwo, łowiectwo i geologia jako działy administracji rządowej. Nowy projekt ustawy
Drwal - Leśnictwo, łowiectwo i geologia jako działy administracji rządowej. Nowy projekt ustawy

Geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu, jako nowe wyodrębnione działy administracji rządowej zakłada projekt ustawy o działach administracji rządowej, który we wtorek wieczorem został opublikowany na stronach Kancelarii Sejmu.
Czytaj więcej
Czechy: targi Silva Regina, Techagro i Biomasa przełożone na 2022 rok
Drwal - Czechy: targi Silva Regina, Techagro i Biomasa przełożone na 2022 rok

W związku z epidemią i obostrzeniami, które nie pozwalają na realizację w pełnym zakresie imprez targowych, i utrzymującą się niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji, kierownictwo spółki Targi Brno (BVV) postanowiło po uzgodnieniach z organizacjami branżowymi przełożyć zaplanowane na ten rok targi Silva Regina, Techagro i Biomasa na rok następny. Nowy termin to 3–7 kwietnia 2022 roku.
 
Polak mistrzem Europy drwali!
Drwal - Polak mistrzem Europy drwali!

Michał Dubicki został mistrzem Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna! Dwukrotny mistrz Polski, stając na najwyższym stopniu podium wyprzedził reprezentanta Belgii Koena Martensa oraz Czecha Martina Komárka. Tegoroczna rywalizacja w mistrzostwach Starego Kontynentu, odbyła się w wyjątkowej wirtualnej formule, a bój o złoto toczyli najlepsi drwale z czternastu europejskich państw.
 
Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych
Drwal - Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych
Decyzja nr 67 Dyrektora Generalnego LP z dnia 6 sierpnia 2020 r. (w sprawie udostępnienia jednolitych wzorów dokumentów oraz stosowania standardów jakościowych odnoszących się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia dotyczących zamawiania usług leśnych z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych) w § 2 stanowi m.in.: Rekomenduje się zastosowanie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego związanych z zamawianiem przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej Opisu Standardu Technologii Wykonawstwa Prac Leśnych, zwanego dalej OSTWPL, określonego w załączniku nr 4 do SIWZ bez wprowadzania zmian i modyfikacji, co stanowi warunek zastosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert.
Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajduje się ów Standard. Więcej na ten temat w nr 1/2021 „Drwala”.
Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych
 
Nowy skider firmy Bijol
Drwal - Nowy skider firmy Bijol
Słoweński producent maszyny leśnych Bijol systematycznie wzbogaca swoją ofertę. W 2017 r. przedstawił na targach leśnych w Lucernie w Szwajcarii prosty czterokołowy skider wciągarkowy BWS 160. Następnie wprowadził na rynek wersję tego modelu wyposażoną w żuraw hydrauliczny. W 2019 r. zaprezentował sześciokołową kombinowaną maszynę zrywkową BSW 240 6x6 napędzaną sześciocylindrowym silnikiem Deutz, osiągającym moc 177 KW i odpowiadającym normie emisji spalin Euro 5. Co ciekawe, pierwszy egzemplarz tej maszyny został skonstruowany z myślą o zastosowaniach gaśniczych.
 
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Szukaj