strona główna

Informacje branżowe

Poradnik organizatora zawodów drwali

Publikacja opracowana przez Kamila Szarmacha jest już gotowa do pobrania. - Wierzę, że to opracowanie pomoże organizującym zawody drwali lepiej je przygotowywać, a nieprzekonanych jeszcze do organizacji przekona, że warto spróbować! - mówi Kamil Szarmach. - Mam nadzieję, że za sprawą mojego "Poradnika..." w kalendarzu pojawi się choć jedna nowa impreza. Jeśli zastanawiasz się nad organizacją, albo chcesz komuś pomóc lub przekonać do takiego przedsięwzięcia - pobieraj śmiało!

Czytaj więcej

XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych

W dniach 6–9 października w Brynku odbędą się XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Celem wydarzenia jest współzawodnictwo szkół oraz wyłonienie reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w 2023 roku

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Stihl Timbersports w Giżycku

Polscy drwale są najlepszymi w Europie i jednymi z najlepszych w świecie. W ostatnich latach pokazują fenomenalną dyspozycję w ekstremalnych zawodach z serii Stihl Timbersports, udowadniając, że sportowe cięcie i rąbanie drewna to dla nich chleb powszedni. Ale który z nich jest najlepszy? To okaże się już 13 sierpnia na Mazurach, w Ekomarinie Giżycko, gdzie najlepsi zawodnicy powalczą o tytuł mistrza Polski ekstremalnych drwali. Jeden z najnowocześniejszych mazurskich portów będzie świadkiem niezwykłych sportowych emocji!

Czytaj więcej

Trwają ostatnie konsultacje publiczne projektu standardu FSC

29 lipca br. FSC International rozpoczęło konsultacje publiczne projektu Przejściowego Standardu Krajowego Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (dalej: Projekt Standardu). Konsultacje potrwają do 9 września br. Krajowi Reprezentanci FSC zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału.

Czytaj więcej

50 lat Technikum Leśnego w Lesku

Pół wieku minęło od czasu, gdy Technikum Leśne z Krasiczyna znalazło wreszcie swe stałe lokum w Lesku. Na 10 września tego roku zaplanowano uroczystości z okazji tego jubileuszu. Organizatorzy kierują zaproszenia do udziału w niej wszystkich absolwentów, również tych, którzy kończyli technikum w Krasiczynie.

Czytaj więcej

Oikos wspiera SIOMOL

Z dniem 22 czerwca 2022 r. Oficyna Wydawnicza Oikos sp. z o.o., wydawca m.in. miesięcznika „Drwal” i dwutygodnika „Las Polski”, została przyjęta w poczet członków wspierających Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych. Więcej informacji na temat SIOMOL

Czytaj więcej

INTERFORST 2022 na najlepszej drodze

Targi INTERFORST, które odbędą się w dniach 17–20 lipca 2022 r. na terenach wystawowych w Monachium, zapowiadają się bardzo pozytywnie. Zbliżająca się edycja jest w stanie powtórzyć sukces osiągnięty przez organizatorów targów w 2018 r., kiedy to wiodące wydarzenie w branży leśnej zostało bardzo wysoko ocenione i uzyskało wiele pozytywnych rekomendacji. W tym roku jest to możliwe dzięki dużemu zainteresowaniu wystawców, a także zaplanowanym pokazom specjalnym, które będą towarzyszyły konferencjom, sympozjom i prezentacjom.

Czytaj więcej

Targi Leśnictwa INTERFORST 2022 w Monachium

W dniach 17-20 lipca 2022 r. w Monachium odbędą się Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Technologii Leśnych, połączone z konferencjami naukowymi i pokazami specjalnymi – INTERFORST 2022.

Czytaj więcej

Powrót targów leśnych Elmia Wood

W dniach 2–4 czerwca 2022 r., po wydłużonej wskutek pandemii przerwie, odbędą się w lasach na południe od miasta Jönköping renomowane targi leśne Elmia Wood. Mają się one koncentrować na przyszłościowych, innowacyjnych technologiach zrównoważonej gospodarki leśnej.

Czytaj więcej

Petycja branży do premiera

Publikujemy treść petycji wystosowanej przez SPL i PZPL do premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącej aktualnej sytuacji branży leśnej. Petycja powstała po wspólnym spotkaniu 47 przedstawicieli wymienionych organizacji w dniu 24.01 br.

Czytaj więcej

Dwukierunkowy kalkulator stawki minimalnej - 2022

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł. Jak to się przekłada na wysokość stawki za roboczogodzinę w pozyskaniu?

Czytaj więcej

Apel przedsiębiorców leśnych wystosowany 12 stycznia br. do Bartłomieja Obajtka, dyrektora RDLP w Gdańsku

W imieniu przedsiębiorców leśnych świadczących usługi na rzecz nadleśnictw gdańskiej RDLP wzywamy Pana do analizy stawek proponowanych na usługi leśne w 2022 r.

Czytaj więcej

Niemieckie Dni Arborystyczne 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mają się odbyć w 2022 r. Niemieckie Dni Arborystyczne. Ta renomowana europejska impreza została zaplanowana w terminie 10–12 maja w centrum targowym w Augsburgu.

Czytaj więcej

Nowy termin targów Polagra Premiery

Zarząd Grupy MTP podjął decyzję o odwołaniu targów Polagra Premiery, które miały się odbyć w dniach 14-16 stycznia 2022 roku. Kolejna edycja wydarzenia jest zaplanowana na styczeń 2023 roku. Więcej informacji

Czytaj więcej

Ciche i wygodne w użytkowaniu narzędzia MAKITA

Poszukując najlepszej pilarki do prac w terenach zurbanizowanych, choćby podczas pielęgnacji zieleni miejskiej, warto pomyśleć o takiej, która nie tylko będzie niezawodna i wydajna, lecz także cicha i bardzo ekologiczna. Tu wybór pada z marszu na urządzenia akumulatorowe, które w funkcjonalności niczym nie ustępują swoim spalinowym odpowiednikom, a sprawiają, że praca staje się mniej uciążliwa zarówno dla nas, jak i środowiska.

Czytaj więcej

Skok indeksu cen drewna tartacznego

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w międzynarodowym raporcie „Wood Resource Quarterly” (WRQ), w drugim kwartale 2021 r. przeciętne ceny iglastego drewna tartacznego w Europie Środkowej i Wschodniej podniosły się o 60–70% w stosunku do analogicznego okresu roku 2020. Z największymi zwyżkami cen surowca miały do czynienia tartaki na Łotwie, w Czechach i Polsce. Europejski indeks cen drewna tartacznego (ESPI) podskoczył do rekordowej wysokości. W drugim kwartale 2021 r. wzrósł o 18% w stosunku do kwartału pierwszego i o 35% w porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku. W południowych Niemczech i Austrii ceny iglastego drewna tartacznego osiągnęły najwyższy w historii poziom w trzecim kwartale 2021 roku. Później zaczęły spadać. Źródło: www.forstpraxis.de Opr. A.S.

Czytaj więcej

Czechy: Wyłanianie zwycięzców przetargów 2022+

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi, rozpoczęły 19 października 2021 r. procedurę wyłaniania zwycięzców przetargów na prace leśne przewidziane do wykonania w latach 2022–2026. W ogłoszonych w połowie września przetargach bierze udział 40 firm usług leśnych. Złożyły one w sumie 403 oferty dotyczące 46 pakietów obszarowych o łącznej powierzchni 200 tys. ha. Całkowity rozmiar przewidywanego pozyskania drewna w pakietach sięga 5 mln m3, roczny – ok. 1 mln m3. Całkowita wartość prac leśnych jest szacowana na 5 mld koron czeskich (ok. 907 mln zł).

Czytaj więcej

Litwa: Kwalifikacje ważnym kryterium przetargowym

Valdas Kaubrė, dyrektor litewskiego Państwowego Gospodarstwa Leśnego (VMU), spotkał się w połowie października 2021 r. z Audriusem Radvilavičiusem, szefem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (MDRA) Litwy. Spotkanie poświęcone było m.in. planowanym zmianom w umownych warunkach współpracy z wykonawcami prac leśnych. – Prowadzimy nieprzerwany dialog z przedsiębiorcami, wsłuchujemy się w ich głosy, szukamy sposobów na poprawę warunków współpracy. Zapewniamy zarówno małym, jak i dużym wykonawcom warunki do udziału w przetargach organizowanych przez VMU. Z tego też względu VMU skróciło okres rozliczeń z przedsiębiorcami z 30 do 15 dni roboczych, mając na celu jak najszybsze regulowanie należności za ich pracę – powiedział Valdas Kaubrė, dyrektor VMU.

Czytaj więcej

Austria: Ostrzeżenie przed brakami środka AdBlue

Firma Obereder, czołowy austriacki producent roztworu mocznika AdBlue, ostrzega, że wysokie ceny gazu ziemnego mogą doprowadzić do rynkowego niedoboru tego środka, stosowanego w pojazdach napędzanych ON. To z kolei może spowodować zakłócenia w transporcie ciężarowym. Braki AdBlue dotknęłyby również użytkowników maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Husqvarna 592 XP w akcji

W połowie czerwca Husqvarna zaprezentowała światu dwie nowe pilarki klasy 90 cm3 – 585 raz 592 XP („Drwal” 8/2021). Redakcja „Drwala” dostała do testów terenowych przedprodukcyjny egzemplarz modelu 592 XP, jeszcze przed wprowadzeniem go do sprzedaży. A oto ich wyniki.

Czytaj więcej