Drwal - Pismo przedsiębiorców leśnych
Drwal
Drwal - aktualny numer
Newsletter
Podaj adres e-mail:
E-mail
Hasło
Rejestracja
OK
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
<< Wrzesień 2020 >>
pon wt śr czw pt so nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Wydawnictwo OIKOS
Wydarzenia dnia - 10.08.2020
Prace nad automatyzacją pozyskiwania drewna
Drwal - Prace nad automatyzacją pozyskiwania drewna

Kanadyjska prywatna organizacja badawczo-rozwojowa FPInnovations intensywnie realizuje program pn. Gospodarka Leśna 4.0, którego elementem jest automatyzacja pozyskiwania drewna. Dalekosiężny cel to stworzenie w pełni autonomicznych maszyn leśnych.

Doskonalenie bramowego pomiaru drewna
Drwal - Doskonalenie bramowego pomiaru drewna

Szwedzka firma Cind, oferująca instalacje do bramowego pomiaru drewna okrągłego transportowanego samochodami ciężarowymi (system Timspect), i estońska spółka Timbeter, twórca aplikacji do fotooptycznego pomiaru drewna stosowego, nawiązały współpracę. Firma Cind zmontowała dotychczas łącznie 32 bramowe instalacje pomiarowe dla zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego w Szwecji, Irlandii, Hiszpanii i Finlandii. W systemie Timspect ładunek pojazdu jest ze wszystkich stron rejestrowany kamerami. Na podstawie analizy obrazów ustalana jest miąższość ładunku. System Timspect nie określa jednak średnicy pojedynczych sztuk drewna. Ten problem ma rozwiązać współpraca ze spółką Timbeter, której aplikacja obejmuje funkcję pomiaru średnicy drewna okrągłego na podstawie obrazu jego czoła.

Szwecja: regres na rynku maszyn leśnych w II kwartale
Drwal - Szwecja: regres na rynku maszyn leśnych w II kwartale

Jak informuje szwedzki portal Forestry.com, statystyka rejestracji nowych forwarderów w Szwecji w II kwartale 2020 r. wykazuje już oznaki kryzysu koronawirusowego. O ile bowiem w I kwartale zostało w Szwecji zarejestrowanych 111 nowych forwarderów, o tyle w miesiącach od kwietnia do czerwca liczba rejestracji spadła do 67 jednostek. To nieco mniej od średniej wyników II kwartału w ostatnich 10 latach. Niemniej jednak sytuacja na rynku maszyn leśnych nie jest jak dotąd tragiczna. Natomiast wielką niewiadomą jest, co będzie dalej.


Szukaj
Polecamy